Przebudowa zabytkowych budynków gospodarczych na Przedzamczu zamku w Malborku wraz z ich dostosowaniem do funkcji kulturalno-edukacyjnych
Kontrast:
A A A A
Czcionka:
A A A
Odstęp między literami:
AB AB AB
Animacje:
✘ Wyłącz

Nowa siedziba biblioteki muzealnej

3 września pracownice Biblioteki Muzeum Zamkowego w Malborku uczestniczyły w III Ogólnopolskiej Konferencji Bibliotekarzy i Pracowników Bibliotek Muzealnych, odbywającej się pod przewodnim tytułem Nowoczesna biblioteka muzealna. Czytaj: rewitalizujemy, organizujemy, tworzymy. Wydarzenie zorganizowano w Stacji Muzeum w Warszawie, merytoryczne wsparcie zapewniła Sekcja Bibliotek Muzeów, Galerii i Instytucji Kultury przy Zarządzie Głównym Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich.

To już kolejne spotkanie bibliotekarzy i pracowników bibliotek muzeów, galerii i instytucji kultury, aktywnie działających w zakresie propagowania działalności bibliotek muzealnych oraz ich ważnej roli w instytucjach macierzystych.

Wobec wielu zmian jakie w ostatnich latach dokonują się w tych placówkach na tegorocznej konferencji podjęto temat szeroko pojętej nowoczesności w bibliotece. Muzea przechodzą obecnie transformację w wielu obszarach swojej działalności, również w zakresie organizacyjnym i infrastrukturalnym. Dotyczy to również bibliotek, zatem wydarzenie było świetną okazją do podzielenia się planami, doświadczeniami oraz realizacjami z ostatnich lat, wnioskami z tych przedsięwzięć, wadami i zaletami niektórych rozwiązań.

Muzeum Zamkowe w Malborku stoi obecnie przed ogromnym wyzwaniem, w zakres którego wchodzi m.in. budowa nowej siedziby biblioteki muzealnej, realizowana w ramach projektu Przebudowy zabytkowych budynków gospodarczych na Przedzamczu zamku w Malborku wraz z ich dostosowaniem do funkcji kulturalno-edukacyjnych finansowanego z Programu Kultura w ramach Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego na lata 2014–2021 oraz budżetu państwa. Przebudowa i odbudowa ciągu budynków gospodarczych na Przedzamczu północnym, pozostających w ruinie od zakończenia II wojny światowej, pozwala na umiejscowienie w nich nowych funkcji użytkowych, w tym Biblioteki, Pracowni Konserwatorskiej, Pracowni Digitalizacji i Ośrodka Badań nad Dziedzictwem Pokrzyżackim. Konferencja okazała się wspaniałą okazją do przedstawienia zamierzeń malborskiego muzeum.

Na spotkaniu kierownik biblioteki Aleksandra Siuciak zaprezentowała referat pt. O „nowej” bibliotece Muzeum Zamkowego w Malborku: projekt, plany, wyzwania. Podczas wystąpienia przybliżono idee projektu, skupiając się w szczególności na planach związanych z powstawaniem nowego budynku biblioteki muzealnej (od projektu do realizacji), potrzebach, a także wyzwaniach przed którymi stoją bibliotekarze oraz muzeum. Omówiono również działania edukacyjne związane z realizacją projektu, zarówno w trakcie trwania, jak i po jego zakończeniu.

Przedsięwzięcie naszego muzeum zostało przyjęte z dużym zainteresowaniem, a ożywiona dyskusja utwierdziła w przekonaniu, że takie realizacje są niezwykle ważne i potrzebne oraz o dobrym kierunku, w którym zmierza malborska instytucja. A tak ambitne przedsięwzięcia możliwe są dzięki funduszom Programu Kultura w ramach Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego i budżetu państwa.

 

 

 

(fot. dzięki uprzejmości Stacji Muzeum w Warszawie)

 

Wsparcie udzielone przez
Muzeum Zamkowe w Malborku
Starościńska 1
82-200 Malbork

Sekretariat
tel.: +48 55 647 08 00
tel.: +48 55 647 08 02
fax.: +48 55 647 08 03
sekretariat@zamek.malbork.pl