Przebudowa zabytkowych budynków gospodarczych na Przedzamczu zamku w Malborku wraz z ich dostosowaniem do funkcji kulturalno-edukacyjnych
Kontrast:
A A A A
Czcionka:
A A A
Odstęp między literami:
AB AB AB
Animacje:
✘ Wyłącz

Trwają pierwsze prace konserwatorsko - budowlane w ciągu budynków gospodarczych na Przedzamczu zamku w Malborku

 

W początkowym etapie przygotowano plac budowy i wprowadzono tymczasowe drewniane konstrukcje zabezpieczające stężające nadwątlone mury. Wprowadzenie nowych funkcji w budynkach dawnego ciągu gospodarczego ma na celu nie tylko odpowiadanie na potrzeby Muzeum i przyszłych użytkowników, ale również zachowanie zabytkowej substancji, którą stanowią tu gotyckie mury obwodowe kondygnacji podziemnej, ściany obwodowe parteru, piwniczne sklepienie kolebkowe w południowej części budynku 2C i sklepienie krzyżowo-żebrowe w budynku 2D. Prowadzone są badania konserwatorskie, a mury dotychczas poprzerastane roślinnością i korzeniami drzew, są oczyszczane i dokładnie dokumentowane.

Dzięki przygotowaniu placu budowy, wykarczowaniu i oczyszczenie murów, na tym etapie można przyjrzeć się bliżej konstrukcji, a także wnętrzu, które nie posiada jeszcze zadaszenia i podziałów dostosowanych do nowych funkcji. Co tydzień odbywają się spotkania komisji budowlano-konserwatorskiej, która na każdym etapie omawia stan techniczny odsłoniętej konstrukcji i możliwości rozwiązań wykonawczych w oparciu o istniejącą dokumentację projektową.

Pod nadzorem archeologicznym wykonano częściowe wykopy odcinkowe wzdłuż murów budynków, dzięki którym oczyszczono powierzchnię murów fundamentowych i zabezpieczono je pod wykonanie wodochronnej izolacji pionowej fundamentów.

Dalszym etapem prowadzonych prac było przygotowanie murów do wprowadzenia w nie nowej, żelbetowej konstrukcji nośnej. Wieniec w połączeniu z żelbetowym układem ram usztywni całą przestrzeń piwniczną, niezależną od sklepień, ścian wewnętrznych w piwnicach i innych elementów konstrukcyjnych i wykończeniowych piwnic. Proponowane rozwiązania umożliwią skuteczne wzmocnienia oraz zachowanie bez ubytków istniejących fragmentów ścian elewacyjnych.

 

 

 

 

Wsparcie udzielone przez
Muzeum Zamkowe w Malborku
Starościńska 1
82-200 Malbork

Sekretariat
tel.: +48 55 647 08 00
tel.: +48 55 647 08 02
fax.: +48 55 647 08 03
sekretariat@zamek.malbork.pl