Przebudowa zabytkowych budynków gospodarczych na Przedzamczu zamku w Malborku wraz z ich dostosowaniem do funkcji kulturalno-edukacyjnych
Kontrast:
A A A A
Czcionka:
A A A
Odstęp między literami:
AB AB AB
Animacje:
✘ Wyłącz

Trwają prace na Przedzamczu

Dla projektu „Przebudowa zabytkowych budynków gospodarczych na Przedzamczu zamku w Malborku wraz z ich dostosowaniem do funkcji kulturalno-edukacyjnych”, finansowanego ze środków Programu Kultura w ramach Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego na lata 2014-2021 oraz budżetu państwa, rok 2022 jest czasem kluczowych prac budowlano-konserwatorskich.

Obok dbałości o wzmocnienie istniejącej substancji, prowadzone są prace rekonstrukcyjne muru wraz z odtworzeniem otworów w partii nadziemnej. Na elewacjach widoczne są już otwory okienne i drzwiowe. Kontynuowane jest również wykonywanie izolacji pionowych murów fundamentowych.

Zabezpieczane stare mury będą spojone z nowych układem żelbetowej konstrukcji nośnej budynku. Postępują prace betoniarskie i zbrojarskie w budynku 2C, gdzie wykonano już konstrukcję do poziomu stropu nad piwnicą. Przygotowano już szyby dla wind, które zwiększą dostępność oraz umożliwią transport materiałów w przyszłym użytkowaniu budynku 2C.

Inne wyzwania realizowane są w budynku 2d, gdzie w znacznej mierze zachowało się wsparte na filarze sklepienie. Postawiono drewniane krążyny, na których w tradycyjnej technice wymurowane zostaną brakujące wysklepki.

Wsparcie udzielone przez
Muzeum Zamkowe w Malborku
Starościńska 1
82-200 Malbork

Sekretariat
tel.: +48 55 647 08 00
tel.: +48 55 647 08 02
fax.: +48 55 647 08 03
sekretariat@zamek.malbork.pl