Przebudowa zabytkowych budynków gospodarczych na Przedzamczu zamku w Malborku wraz z ich dostosowaniem do funkcji kulturalno-edukacyjnych
Kontrast:
A A A A
Czcionka:
A A A
Odstęp między literami:
AB AB AB
Animacje:
✘ Wyłącz

Partnerzy

Partnerami Muzeum Zamkowego w Malborku w projekcie „Przebudowa zabytkowych budynków gospodarczych na Przedzamczu zamku w Malborku wraz z ich dostosowaniem do funkcji kulturalno-edukacyjnych” są Stiftelsen Nordlandsmuseet w Bodø i Bodø Kommune.

 

Bodø Kommune to norweskie miasto portowe i gmina leżąca w regionie Nordland, administracyjne centrum regionu stanowiące bramę do prawdziwej północnej Norwegii. Bodo to najbardziej wysunięty na północ punkt szlaku nadmorskiego Kystriksveien. Miasto znane jest też pod nazwą Sea Eagle Capital (Stolica Orłów), bo na wyspach wokół miasta jest wiele siedlisk orłów bielików. W Bodo znajduje się najsilniejszy prąd wodny świata Saltstraumen oraz łańcuch górski Borvasstindan. Zimą można tam zobaczyć zorzę polarną.                                                                          

Bodø określane jest mianem miasta z bardzo bogatym życiem kulturalnym i silnym muzealnym środowiskiem zawodowym, posiadające doświadczenie w promowaniu rozwoju muzeów. Bodø Kommune oferuje różnorodne muzea i galerie sztuki. Jednym z najbardziej znanych muzeów w tym regionie jest Norweskie Muzeum Lotnictwa (Norks Luftfartsmuseum) oraz skansen w Kjerringøy. Na terenie Bodø zlokalizowane jest także wiele zabytków kultury (665 – stan na 2013 r.), które rozmieszone są w całej gminie. Z tego powodu Norweska Rada Kultury otworzyła jedno ze swoich biur w 2018 na terenie Bodø. Rada na lata 2018-2020 uruchomiła program rozwoju muzeów, którego celem jest przede wszystkim umacnianie społecznej roli muzeów, w szczególności poprzez promowanie otwartości na dialog i refleksję w muzeach.

Więcej o tym, co aktualnie dzieje się w Bodø można znaleźć na stronie:

https://bodo.kommune.no/

 

Nordlandsmuseet stanowi muzeum z 18 oddziałami, z główną siedzibą w Bodø. Wszystkie oddziały położone są w północnej Norwegii, w regionie Nordland, w okolicach koła podbiegunowego. Oddziały Nordlnadsmuseet stanowią m.in. Muzeum Miejskie w Bodø, oddział fortyfikacji z okresu II wojny światowej, muzea etnograficzne i Kjerringøy Trading Post. Ostatni oddział stanowi skansen, będący najlepiej zachowanym punktem handlowym w północnej Norwegii. Na oddział ten składa się 15 budynków pochodzących z XIX w. Punkt handlowy Kjerringøy to skansen w Kjerringøy w Nordland w Norwegii. Działa jako część Nordland Museum of History.

Nordlandsmuseet, wraz z Gminą Bodø od 2011 roku tworzyło nowy oddział muzeum – Jektemuseum, zlokalizowane w pobliżu Kjerringøy Trading Post. Po otrzymaniu niezbędnych funduszy, został zakupiony przez muzeum jedyny na świecie zachowany tradycyjny morski statek towarowy z jednym masztem o nazwie “Anna Karoline”, który został gwiazdą wystawy w Jekt Trade Museum w Bodø. Otwarcie nastąpiło w czerwcu 2019 roku i wraz z Kjerringøy Trading Post są największą atrakcją w rejonie Bodø Kommune.

Informacje o działalności Nordalndsmuseet dostępne są na stronie:

https://nordlandsmuseet.no/hjem

 

Wspólne działania przygotowywane w ramach projektu:

- szkolenia:

  • przygotowywane przez Muzeum Zamkowym w Malborku szkolenia poświęcone metodom digitalizacji zbiorów muzealnych oraz przykładom dobrych praktyk w dziedzinie konserwacji zabytków
  • przygotowywane przez Partnerów szkolenie z zakresu strategii zarządzania dziedzictwem kulturowym poprzez długoterminowe planowanie działań przy zabytkach architektury, w tym planowanie bieżącej konserwacji i zapobieganie niszczeniu obiektów zabytkowych oraz szkolenie z przygotowania programu monitoringu klimatu wnętrz

- wystawy czasowe w Malborku i Bodø,

- promocja projektu w Polsce i Norwegii.

 

Wsparcie udzielone przez
Muzeum Zamkowe w Malborku
Starościńska 1
82-200 Malbork

Sekretariat
tel.: +48 55 647 08 00
tel.: +48 55 647 08 02
fax.: +48 55 647 08 03
sekretariat@zamek.malbork.pl